‘Call Me By Your Name’ And ‘Get Out’ Lead Independent Spirit Awards Nominations

14
‘Call Me By Your Name’ And ‘Get Out’ Lead Independent Spirit Awards Nominations‘Call Me By Your Name’ And ‘Get Out’ Lead Independent Spirit Awards Nominations 2018

The 2018 Film Independent Spirit Awards nominations don come out, and Call Me By Your Name dey lead the pack with six nominations in total.

The nominations include Best Picture, Director, Actor, Supporting Actor, Cinematography, and Editing. The Luca Guadagnino work don turn everybody favorite ever since e first show for  Sundance early last year.

The one wey dey follow na Jordan Peele thriller Get Out, wey don get five nominations in total including Best Director and Screenplay for Peele, as well as Best Picture, Actor, and Editing.

The Film Independent Spirit Awards dey consider the very best for independent moviemaking.

The 2018 Independent Spirit Awards go air live on top IFC on March 3 2018, and the host go be John Mulaney and Nick Kroll.

Check out the full nomination list;

BEST FEATURE

(Na only the producer go collect award. Executive Producers no get any award.)           

Call Me by Your Name         

Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman 

The Florida Project  

Producers: Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Andrew Duncan, Alex Saks, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou 

Get Out          

Producers: Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Sean McKittrick, Jordan Peele 

Lady Bird      

Producers: Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin 

The Rider      

Producers: Mollye Asher, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Chloé Zhao 

BEST FIRST FEATURE

(The director and producer go collect award) 

Columbus

Director: Kogonada

Producers: Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, Chris Weitz 

Ingrid Goes West     

Director: Matt Spicer

Producers: Jared Ian Goldman, Adam Mirels, Robert Mirels, Aubrey Plaza, Tim White, Trevor White

Menashe

Director/Producer: Joshua Z. Weinstein

Producers: Yoni Brook, Traci Carlson, Daniel Finkelman, Alex Lipschultz           

Oh Lucy!

Director/Producer: Atsuko Hirayanagi

Producers: Jessica Elbaum, Yukie Kito, Han West 

Patti Cake$   

Director: Geremy Jasper

Producers: Chris Columbus, Michael Gottwald, Dan Janvey, Daniela Taplin Lundberg, Noah Stahl, Rodrigo Teixeira

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. (The writer, director and producer go collect award.)

Dayveon      

Writer/Director/Producer: Amman Abbasi

Writer: Steven Reneau

Producers: Lachion Buckingham, Alexander Uhlmann

A Ghost Story         

Writer/Director: David Lowery

Producers: Adam Donaghey, Toby Halbrooks, James M. Johnston

Life and nothing more       

Writer/Director: Antonio Méndez Esparza

Producers: Amadeo Hernández Bueno, Alvaro Portanet Hernández, Pedro Hernández Santos

Most Beautiful Island         

Writer/Director/Producer: Ana Asensio

Producers: Larry Fessenden, Noah Greenberg, Chadd Harbold, Jenn Wexler

The Transfiguration

Writer/Director: Michael O’Shea

Producer: Susan Leber

BEST DIRECTOR

Sean Baker

The Florida Project     

Jonas Carpignano

A Ciambra       

Luca Guadagnino

Call Me by Your Name          

Jordan Peele

Get Out

Benny SafdieJosh Safdie

Good Time      

Chloé Zhao

The Rider        

BEST SCREENPLAY

Greta Gerwig

Lady Bird         

Azazel Jacobs

The Lovers      

Martin McDonagh

Three Billboards outside Ebbing, Missouri    

Jordan Peele

Get Out           

Mike White

Beatriz at Dinner

BEST FIRST SCREENPLAY

Kris Avedisian

Story By: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman

Donald Cried   

Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani

The Big Sick   

Ingrid Jungermann

Women Who Kill 

Kogonada

Columbus       

David Branson Smith, Matt Spicer

Ingrid Goes West 

BEST CINEMATOGRAPHY 

Thimios Bakatakis

The Killing of a Sacred Deer  

Elisha Christian

Columbus        

Hélène Louvart

Beach Rats     

Sayombhu Mukdeeprom

Call Me by Your Name           

Joshua James Richards

The Rider 

BEST EDITING          

Ronald Bronstein, Benny Safdie

Good Time 

Walter Fasano

Call Me by Your Name           

Alex O’Flinn

The Rider 

Gregory Plotkin

Get Out           

Tatiana S. Riegel

I, Tonya           

BEST FEMALE LEAD

Salma Hayek

Beatriz at Dinner         

Frances McDormand

Three Billboards outside Ebbing, Missouri 

Margot Robbie

I, Tonya 

Saoirse Ronan

Lady Bird         

Shinobu Terajima

Oh Lucy!

Regina Williams

Life and nothing more 

BEST MALE LEAD

Timothée Chalamet

Call Me by Your Name 

Harris Dickinson

Beach Rats     

James Franco

The Disaster Artist 

Daniel Kaluuya

Get Out           

Robert Pattinson

Good Time      

BEST SUPPORTING FEMALE

Holly Hunter

The Big Sick 

Allison Janney

I, Tonya           

Laurie Metcalf

Lady Bird  

Lois Smith

Marjorie Prime 

Taliah Lennice Webster

Good Time 

BEST SUPPORTING MALE

Nnamdi Asomugha

Crown Heights                        

Armie Hammer

Call Me by Your Name           

Barry Keoghan

The Killing of a Sacred Deer 

Sam Rockwell

Three Billboards outside Ebbing, Missouri    

Benny Safdie

Good Time 

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film director, casting director and ensemble cast                                        

Mudbound

Director: Dee Rees

Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram

Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan 

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer) 

The Departure          

Director/Producer: Lana Wilson 

Faces Places

Directors: Agnés Varda, JR

Producer: Rosalie Varda 

Last Men in Aleppo 

Director: Feras Fayyad

Producers: Kareem Abeed, Søeren Steen Jespersen, Stefan Kloos 

Motherland   

Director/Producer: Ramona S. Diaz

Producer: Rey Cuerdo 

Quest

Director: Jonathan Olshefski

Producer: Sabrina Schmidt Gordon

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)           

BPM (Beats Per Minute)      

France

Director: Robin Campillo 

A Fantastic Woman 

Chile

Director: Sebastián Lelio 

I Am Not a Witch      

Zambia

Director: Rungano Nyoni

Lady Macbeth           

U.K.

Director: William Oldroyd

Loveless        

Russia

Director: Andrey Zvyagintsev 

BONNIE AWARD – Bonnie Tiburzi Caputo joined American Airlines in 1973 at age 24, becoming the first female pilot to fly for a major U.S. airline. In her honor, the inaugural Bonnie Award will recognize a mid-career female director with a $50,000 unrestricted grant, sponsored by American Airlines. 

So Yong Kim

Lynn Shelton

Chloé Zhao 

JEEP TRUER THAN FICTION AWARD – The 23rd annual Truer Than Fiction Award, funded by the Jeep brand, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by the Jeep brand.

Shevaun Mizrahi

Director of Distant Constellation        

Jonathan Olshefski

Director of Quest       

Jeff Unay

Director of The Cage Fighter

KIEHL’S SOMEONE TO WATCH AWARD – The 24th annual Someone to Watch Award, funded by Kiehl’s Since 1851, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Kiehl’s Since 1851.

Amman Abbasi

Director of Dayveon 

Justin Chon

Director of Gook         

Kevin Phillips

Director of Super Dark Times 

PIAGET PRODUCERS AWARD – The 21st annual Producers Award, funded by Piaget, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality, independent films. The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

Giulia Caruso & Ki Jin Kim

Ben LeClair

Summer Shelton

1 COMMENT

LEAVE A REPLY